Fontos bejegyzés

Oldalunkról: szegmens-kisokos és némi pofátlan marketing ;)

Sziasztok! :) Most, hogy nagyjából beindult a blog (és a facebook oldal is: https://www.facebook.com/Operapara/ ), szeretnénk mindenki ...

2018. március 5., hétfő

Némaság – Könyv- és filmajánló





Ha most Szirmai-módra hobbielmélkednék, azt mondanám, beszéljünk egy kicsit a kulturális differenciák békés egymás mellett éléséről.
Nos, van, ahol úgy tűnik, ez nem valósulhat meg igazán, legalábbis a XVII. századi Japán, ahol ajánlónk tárgyának története is játszódik, ilyen. És akkor most szögezzük le: teljesen jól működő kultúrákba belebarmolni egész egyszerűen seggfej dolog, és nem csak azért, mert fellógathatnak érte két napra a pöcegödör fölé (és akkor még olcsón megúsztad, japán mérce szerint).
A Némaság, úgy amellett, hogy oldalakon keresztül lehetne elemezni csak a címet (pacsi, végre valami gondolkodnivaló), erről szól. Két, önmagában jól működő kultúra találkozása és kudarca az egymás mellett létezésre tett kísérletben. Ugyanis mi történik? Az európai katolikus egyház végtelen megalomániájában és egész kontinensnyi méretű messiás-tudatában gyakorlatilag világuralomra tör. Legyen mindenki keresztény, és akkor jó lesz. Ja. Meg a kisfaszom.
Egy darabig működik a dolog (mondjuk…), de egyszer csak elérnek Japánig, ahol is olyasmivel találják szemben magukat a kedves portugál és spanyol misszionáriusok, amire egyáltalán nem számítottak: fejlett kultúra és rendezetten működő társadalom. Bezonyka, a japán nem egy barbár földtúró népség, amit könnyűszerrel lehet agymosni. Persze, azért akadnak fogékonyak mindenhol, de a kereszténység Japánban a mai napig elenyésző kisebbség, 2017-es adatok alapján olyan 1,5-2% körüli az arányuk.
Az első keresztények a XVI. század közepe táján landoltak Japánban, és a helyi vezetés egy ideig hagyta is őket szórakozni; valószínűleg túl döbbentek voltak ettől a mindfuck-parade-től, hogy bármit is tegyenek. De persze ez nem tarthat örökké, eljön az idő, mikor valakinek elege lesz és bedurvul. Itt kezdődik könyvünk (és filmünk) sztorija.
Két portugál pap nekiveselkedik, hogy eljussanak Japánba, de ők legalább nem ettől a fenenagy megváltom-a-világot eszmétől hajtottak, vagy legalábbis nem elsősorban. Nagyon nem. Ők egyszerűen egy eltűnt személyt keresnek, a tanárbácsijukat, aki sok-sok éve nyom nélkül felszívódott valahol Japánban. Terjednek kósza hírek arról, hogy egy japán helyi vezető úgy megszorongatta a tökét, hogy végül vinnyogva, fülét-farkát behúzva hagyta ott az egyházát, de ezt a két ifipapnak nem igazán akaródzik elhinnie. Úgyhogy úgy döntenek, kiderítik, mi az igazság.
Meg is érkeznek egy közben teljesen keresztényellenessé vált Japánba, ahol ha kiejted a szádon, hogy keresztény vagy, már mész is a pöcegödör fölé lógni és elmélkedni kicsit a hibáidon. Igen, a japánoknak nem kell a szomszédba menniük kreatív kínzási ötletekért. Ezt a könyv és a film is szereti nagyon hangsúlyosan az ember képébe tolni. Komoly spoiler nélkül akkor itt be is fejezném a sztori ismertetését, de maradjunk annyiban, hogy kevés benne a boldog pillanat szereplőink számára. Viszont igazából akármi is a vallási hovatartozásod, már ha van egyáltalán, ez a sztori ad gondolkodnivalót, nem is keveset. Úgyhogy te meg adj neki egy esélyt!
Sok esetben mondják, mikor egy film könyvadaptáció, hogy érdemes előtte elolvasni a könyvet, nos, ez esetben ez hatványozottan igaz. A Némaság film nem teljes a könyv ismerete nélkül. Működhet, de nem fogod megérteni annyira. Élvezni meg amúgy se lehet a szó elemi értelmében, úgyhogy…
Maradjunk annyiban, hogy ez a könyv és film nem szórakoztat, nem is célja, de rohadtul el tud gondolkodtatni, és szerintem ez már önmagában siker. Én nem bántam meg se a könyv elolvasását, se a film megnézését, pedig alapvetően nem műfajom a történelmi dráma.
Ja, és egy jótanács: ha a könyvet keresed, ne az „S”-nél tedd. Az „E”-nél lesz. A jobb könyvtárakban legalábbis…

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése